Logosid ja ka teisi kujundustöid tehes saab klient meie käest vastavalt vajadusele kas rastervormingus või vektorvormingus pildifailid. Logode puhul anname alati kaasa mõlemad. Kui rasterformaadis failid nagu JPG ja PNG on enamikele tuttavad, siis vektorfaile võivad paljud näha esimest korda. Vaatame, mis neid eristab ning kus neid kasutatakse.
Mis on rasterfail?
Rasterfail on neist kahest levinuim. Raster tähendab, et pildifail koosneb kindlast arvust ettemääratud pikslitest. Mida suurem on pildi suurus, näiteks videoformaadist levinud 1920×1080, seda rohkem on pildil piksleid. Sellele lisandub ka veel rasterpunktide tihedus ehk DPI (Dots per Inch), mis määrab ära kui paljudest punktidest koosneb rasterpilt väljatrükituna. Trükimeedias eelistatakse üldiselt 300 DPI faile. Rastervormingus näiteks kõik fotod. Levinuimad raster failitüübid on näiteks JPG, PNG, GIF, WEBP, HEIC jne. Ka videofailid kasutavad rasterformaadis kaadreid.
Juhul kui sul on rastervormingus pilt, mida sa soovid tunduvalt suuremaks venitada, siis võivad detailid muutuda uduseks ning pildile võivad tekkida erinevad moonutused. See juhtub tihti olukordades, kus sul on tarvis kasutada mõnes ettekandes või dokumendis sulle saadetud või netist laetud fotot, kuid faili avades on selle suurus ekraanil väga väike. Kui venitad pildi suuremaks, näed kohe, et kvaliteet on palju halvem. Juhul kui pildi puhul on tegemist fotoga, siis on see paratamatus ning selle parandamiseks tuleks otsida samast pildist suurema resolutsiooniga versioon. Võimalik on kasutada ka erinevaid AI-põhiseid tööriistu, mis püüavad suureks venitatud foto kvaliteeti parandada, kuid need ei toimi alati ideaalselt.
Kus kasutatakse rasterfaile?
Nagu mainitud, siis fotod on kõige levinum kasutuskoht. Kõik pildid, mis sisaldavad väga palju keerulisi detaile, sealhulgas suurem osa digitaalseid joonistusi ja maale ning 3D-renderdusi on üldiselt rasterformaadis. Rasterformaati kasutab ka suurem osa veebilehti erinevate profiilipiltide ja postituste kuvamiseks, sealhulgas logode puhul. Seda seetõttu, et rasterformaadis pilte on võimalik igas seadmes avada ning üldjuhul ka salvestada ja muuta. Juhul kui sul on rasterformaadis logofail, mis on aja möödudes mitmete ülesalvestamiste ja suuruse muutmiste tagajärjelt oma kvaliteedi kaotanud, siis tuleks võimalusel salvestada värske versioon vektorfailist.
Milliste programidega rasterfaile avada ja luua?
Lühike vastus on, et kõikide pilte toetavate programmidega. Vaatamiseks ja kergemate muudatuste ja märkmete tegemiseks toimivad nii arvutites kui telefonides olevad sisseehitatud galeriirakendused. Seda nii Windowsi, Maci, Androidi kui Apple seadmetel. Kui sa joonistad pildi MS Paintiga, siis sealt tulevad failid alati rasterformaadis. Levinuimad pikslipõhised tööriistad rasterpiltide muutmiseks, loomiseks ja kohandamiseks on näiteks Adobe Photoshop, Affinity Photo, Gimp ja ka veebipõhise Canva tasuta versioon.


Mis on vektorfail?
Vektorfail ei koosne erinevalt rasterfailist kindlat arvust pikslitest, vaid koordinaatidest, mis moodustavad kindlaid kujundeid. Vektorfaili suurust võib muuta piiramatult, ilma et selle kvaliteet muutuks. Sama faili võib kasutada nii pastakale kui ka kümnemeetrise bännerile logo trükkimiseks. Kuigi ekraanil kuvatakse vektorfaili endiselt pikslites, siis on see tänu oma skaleeritavusele alati terav. Levinuimad vektor failitüübid on näiteks AI, SVG ja EPS. Samuti toetab vektorfaile ka PDF, mis on üpris universaalne. Tasub siiski teada, et mitte iga PDF ei ole vektorfail, sest PDFis võivad sisalduda ka rasterfailid. Meie poolt logodega kaasa antud PDF failid on alati 100% vektoris.
Kus kasutatakse vektorfaile?
Vektorfaile saab kasutada väga universaalselt nii digitaalselt kui trükis. Veebilehtedel kasutatakse vektorfaile tihti näiteks veebisaidi logo ning erinevate illustratsioonide ja ikoonide kuvamiseks. Seda seetõttu, et esiteks on vektorfaile kasutades nende kvaliteet parem ning avab veebidisainis võimaluse muuta selle värvi koodi abil, kuid vektorfailid on ka mahult väiksemad ning aitavad kaasa veebilehe kiiremale laadimisele. Kilobaitidesse jääva suurusega vektorpiltide kasutamine võib veebilehe esimest laadimist kiirendada märgatavalt ning määrata ära, kas külastaja paneb aeglase lehe kinni ja läheb konkurendi juurde või jääb sinu lehele. Juhul kui sinu logost ei ole vektorfaili olemas, siis saame sul aidata sinu logo ära vektoriseerida. Meie vektoriseerimise teenuse kohta leiad rohkem infot siit.
Trükis kasutatakse vektorfaile samuti just skaleeritavuse tõttu. Disaineritel on vektorfaili lihtne kasutada just täpselt vajalikus suuruses ning värvis, et lõplik trükifail oleks terav ning kaunis.
Milliste programmidega vektorfaile avada ja luua?
Vektorfailide formaadid määravad osati ära, millise programmiga neid avada saab. PDF ja SVG formaadis failid on üldiselt universaalsed. PDF kujul vektorfaile saab avada näiteks Adobe Acrobati või veebibrauseriga. Ka SVG faili on võimalik veebibrauseris vaadata. Küll aga ei saa neid sellisel viisil ise muuta. Selleks, et avada AI või EPS faili ning teha muudatusi SVG ja PDF vektorfailides on vaja kasutada spetsiaalseid vektorgraafika programme. Nendeks on näiteks Adobe Illustrator, Affinity Designer, CorelDRAW ning tasuta variantidest Inkscape ning veebipõhine Figma.
Meie kasutame oma töös Affinity Designer programmi, mis toetab nii Adobe Illustratori kui ka teiste programmide failiformaatide avamist. Meie valmistatud logodega anname kaasa vektorfailid SVG ja PDF formaadis. Need formaadid olema valinud seetõttu, et need on avatavad kõikides enamlevinud vektorgraafika programmides ning tänu sellele ei ole sinu võimalused oma logofailide avamiseks ja muutmiseks hiljem piiratud.
Juhul kui sul on huvi ise vektorgraafikas kätt proovida, siis tasuta Figma ning Inkscape on esimesteks sammudeks väga head. Juhul kui sul on vaja teha keerulisemaid või väga spetsiifilisi ülesandeid, siis tasulised programmid pakuvad tasuta prooviperioode. Seda teevad näiteks nii Adobe kui ka Canvale kuuluv Affinity. Kui huvi on juba suurem, siis meie soovitame Affinity programme, sest need ei ole erinevalt Adobest kuutasul põhinevad.